Psaní bez rozptylování pomocí WriteRoom pro Mac

Mnozí z nás, kteří pamatují široké rozšíření domácí výpočetní techniky, začali používat počítače Mac kvůli jejich vynikajícím možnostem zpracování textu, ale s rostoucím výkonem našich strojů převzaly i další role, a to v oblasti zábavy, hudby a komunikace. Náš nově propojený postinternetový svět nabízí nebývalé možnosti hledání znalostí a diskuse o myšlenkách, ale někdy může být příliš mnoho informací najednou.

Minimalistické aplikace pro psaní, jako je například WriteRoom, se snaží alespoň dočasně odříznout od okolního světa a poskytnout pohlcující prostředí, ve kterém se můžete vrátit k základům a soustředit se na jedinou věc: psaní. Podívejme se blíže na WriteRoom spolu s několika podobnými aplikacemi a proberme, zda mohou doplnit váš pracovní postup.

 • 4 Závěr

  Zvyšují minimalistické aplikace pro psaní produktivitu ?

  Zda vám minimalistické aplikace pro psaní pomohou k produktivitě, závisí na vašich konkrétních potřebách a pracovních metodách. Já osobně jsem tak trochu zvyklý klikat a málokdy se dokážu soustředit na jedno okno dlouho, než se přistihnu, že kontroluji Twitter, doháním e-maily nebo čtu RSS čtečku. Minimalistický software pro psaní byl pro mě zjevením, a to do té míry, že si vzhledem k práci s textem nechávám starý „bubeníkův Mac“ s programem WriteRoom a relaxační hudbou, abych se pokusil vést hranici mezi počítačem pro práci a počítačem pro relaxaci.

  Pokud je pro vás v dnešním světě plném neustálého připojení a rozptýlení těžké se soustředit nebo pokud se vám prostě jen líbí estetika minimalistického uživatelského rozhraní, možná by stálo za to zvážit minimalistickou aplikaci pro psaní.

  Prezentace WriteRoom

  Ať už vnímání odpovídá prodejním číslům, nebo ne, WriteRoom je často považován za standardní platformu pro Mac OS X a aplikaci, se kterou musí soutěžit všechny ostatní. Vývojáři z Hog Bay Software k tomu mají dobrý důvod, protože se jim podařilo dosáhnout vzácné rovnováhy mezi dostatečnou funkčností, která podporuje produktivitu, a rozhraním s mnoha možnostmi, které vám pomohou upravit aplikaci podle vašich představ.

  Klasické rozhraní WriteRoom, jak je znázorněno výše, je celoobrazovkové a zcela pohlcující, přičemž nemilosrdně odřízne zbytek systému OS X, pokud uživatel nepřejde do horní části obrazovky nebo nestiskne klávesu Escape pro zmenšení okna aplikace. Uživatelské rozhraní také připomíná staromódní počítačový terminál a právě tento jednoduchý, ale profesionální přístup mě na aplikaci zpočátku zaujal; aby však bylo jasno, WriteRoom lze upravit tak, aby používal písma Rich Text a různá barevná pozadí a texty, což mu umožňuje připomínat elegantnější textový editor ve stylu Bywordu, jak můžete vidět na obrázku níže.

  WriteRoom ve výchozím nastavení automaticky ukládá každých pět sekund a na rozdíl od jiných programů pro zpracování textu tak činí nenápadně a bez zpomalení psaní (i na velmi starých počítačích Mac). WriteRoom navíc obsahuje možnost přidat položku nabídky „Upravit v WriteRoom“ do nabídky „Upravit“ několika dalších aplikací, jako je Safari nebo Mail, což umožňuje rychlé přepnutí do WriteRoom pro psaní e-mailů nebo webových formulářů.

  Aplikaci WriteRoom for Mac si můžete zakoupit v Mac App Store zde, a přestože cena 24,99 USD není nejlevnější, můžete si také vyzkoušet bezplatnou 30denní demoverzi, která je k dispozici na webových stránkách společnosti Hog Bay Software zde.

  Alternativy k WriteRoom

  WriteRoom není zdaleka jedinou aplikací tohoto typu, která je v současné době k dispozici pro OS X. Ve snaze přinést něco nového do žánru, který ze své podstaty omezuje další funkce, přicházejí konkurenti s novými variacemi na toto téma. Níže stručně uvedu některé kandidáty, kteří stojí za zmínku:

  Heslo

  Byword se od WriteRoom a dalších odlišuje novým (a volitelným) režimem posouvání textu, který vývojáři Metaclassy nazývají „režimem posouvání psacího stroje“ – zajímavý pokus přimět uživatele, aby se soustředil přesně na to, co píše.Související články

  • Jak upravit telefon v systému iOS 14 ?
  • Mohu vytvářet aplikace pro iOS ve Windows Unity ?
  • Jak vyjmout/kopírovat/vložit soubory a složky v aplikaci Spotlight [Mac]

  Ačkoli je stejně pohlcující jako WriteRoom, Byword má svůj vlastní jedinečný pocit a těží z kompatibility s Markdownem, takže Byword je velmi užitečný pro blogery a webové editory, kteří používají HTML. Byword mám rád a možná bych se na něj v tomto článku zaměřil, kdyby nevyžadoval Intel Mac a OS X Snow Leopard nebo novější (WriteRoom funguje na PPC Macu a OS X Tiger).

  OmmWriter Dana II

  OmmWriter Dana II by měl zaujmout ty, kteří hledají něco jiného. Namísto strohého rozhraní jsou jemné tóny prostředí (které lze vypnout) v kontrastu s uklidňující grafikou, aby posluchače ukolébaly do správné nálady a umožnily mu vytvořit si atmosféru.

  Pokud se rozhodnete zakoupit si jej na webových stránkách vývojáře zde (minimální cena je 4,11 USD), bude vám nabídnut za cenu „zaplaťte, kolik chcete“.

  Pokud si nejste jisti, zda je OmmWriter Dana II vhodný pro vaše pracovní metody, jeho předchůdce OmmWriter Dana I (snímek obrazovky výše) si můžete zdarma stáhnout zde.

  Závěr

  Zdá se, že aplikace pro psaní bez rozptylování jsou poměrně polarizovanou kategorií softwaru, která obvykle zanechává uživatele s výraznými pocity pro nebo proti, ale pro ty z nás, kteří je rádi používají, mohou být neuvěřitelně užitečným nástrojem, který pomáhá při práci.

  Je tento článek užitečný ? Ano Ne