3 zbytečné nebo škodlivé techniky optimalizace SSD

Jak jsem řekl, optimalizace SSD je šílená. Důvodů je mnoho, ale vše se odvíjí od mechaniky vašeho hráče. Průměrný spotřebitel vidí v SSD disku pouze rychlejší verzi starého velkého pevného disku, který nám slouží již desítky let. Proto si stahují optimalizační software. Domnívají se, že když to funguje na pevném disku, měl by SSD disk fungovat lépe, protože to. To však nemůže být dále od pravdy a souvisí to téměř se vším, co se týká fungování mechanismů SSD a pevného disku.

1. Defragmentace je zakázaná

Optimalizace SSD disků vyvolala velký humbuk mezi uživateli, kteří ve skutečnosti nerozumí tomu, jak disky fungují. Protože používají paměť flash, mohou být data do určité buňky zapsána dříve, než vyprší její platnost, což znamená, že již není použitelná. Tomu se říká „výdrž při zápisu“.

Omezení tohoto typu paměti flash znamenají, že je třeba být co nejopatrnější při ukládání dat na disk. Proto jsou defragmentační nástroje zakázány. Četli jste to správně? Za žádných okolností nedefragmentujte SSD. Pevné disky mají plotny, které se neustále otáčejí. Čtecí/zapisovací hlavy musí vyhledat a načíst části každého souboru, rekonstruovat je a uložit do paměti (RAM). Tento proces je nesnesitelný a zatěžuje malý mechanický zázrak. To však není případ SSD. Průměrný SSD disk dokáže téměř okamžitě vyjmout všechny části, protože nemusí prohledávat kovové disky.

Defragmentace bere rozdělené (fragmentované) soubory a skládá je do jednoho celku. To je vše, co dělá. U SSD je to zbytečné, a dokonce škodlivé, protože během procesu se do buněk průběžně zapisují data. Čím větší je tlak na jednotku při zápisu, tím dříve dojde k jejímu selhání. Nedefragmentujte a nezapisujte na něj příliš mnoho.

2. Bezplatný software pro konsolidaci prostoru je k ničemu

Některé nástroje jsou vybaveny funkcí konsolidace volného místa. Když SSD disk zapisuje data, používá buňky k uložení všeho. Každá buňka obsahuje určitý počet bajtů. Jakmile buňka obsahuje byť jen jeden bit dat, je prohlášena za obsazenou. Teoreticky tak můžete mít téměř prázdnou buňku, která je prohlášena za plnou kvůli jedinému bajtu dat. Tento problém můžete vyřešit tak, že volné místo zkonsolidujete shromážděním datových fragmentů, z nichž některé sdílejí navzájem buňky. Takto funguje konsolidace volného prostoru. Bohužel je to ztráta času, protože váš SSD disk to již dělá díky vestavěnému řadiči. V některých operačních systémech je také zahrnuta na úrovni jádra. Konsolidátory volného místa nemají přístup k řadiči, pouze k operačnímu systému. Na straně softwaru nemůžete udělat nic, abyste disk skutečně správně namapovali.

3. Nepotřebujete speciální mazací nástroj

Chcete-li soubor na běžném pevném disku zcela odstranit, musíte data několikrát přepsat. Představte si, jaké škody způsobíte SSD, pokud budete tuto metodu používat stále dokola ?

U disků SSD neexistuje nic takového jako fyzický přepis. Místo toho operační systémy Windows 7 po odstranění souboru odešlou na SSD speciální příkaz. Říká disku SSD, aby skutečně odstranil data ze svého fyzického umístění. Nemusíte používat speciální nástroj na mazání. V podstatě dělají totéž, co už dělá systém Windows 7.

Závěr

Za svůj SSD jste zaplatili vysokou cenu. Neplýtvejte penězi za používání programů, které plní škodlivé nebo zbytečné funkce. Zanechte komentář níže, pokud si myslíte, že je v této diskusi více!

Image credit: 6 otázek o SSD, Intel X25-V SATA SSD

Je tento článek užitečný ? Ano Ne

Související články

  • Rychlá odpověď: Jak zjistit, která verze systému Windows ?
  • Co se stane, když selže oprava spouštění systému Windows 10 ?
  • Jak stáhnout ISO Linux Mintu ?